pwa

Прогресивні веб-додатки замінять нативні

Джобс задумав концепцію, яка тепер відома як “прогресивні веб-додатки”. Вони являють собою веб-сайти з поведінкою звичайних додатків і можливістю роботи в автономному режимі.

На жаль, ця ідея не отримала розвитку, і через кілька місяців був запущений App Store. З того часу розробникам доводилось використовувати нативний SDK для створення додатків під iPhone.

Проте у 2020 році початкова ідея Стіва Джобса нарешті стає реальністю.

Стан нативних додатків

У 2014 році Forbes назвав найбільшою помилкою Джобса його прагнення того, щоб розробники створювали додатки для iPhone виключно за допомогою веб-технологій, оскільки App Store мав шалений успіх з моменту свого запуску.

Складно переоцінити цей факт, оскільки нині у App Store від Apple і Play Market від Google є мільйони додатків, а користувачі мобільних девайсів витрачають 80% свого часу на їхнє використання.

Виходить, що мобільні додатки користуються попитом?

Проблема в тому, що користувачі витрачають 96% часу на використання своїх 10 додатків, з котрих 77% часу приділяється лише трьом своїм улюбленим додаткам. Це означає, що вкрай складно примусити користувачів звернути увагу на інший додаток. І це ще не все.

Спочатку необхідно переконати користувачів завантажити додаток. Для цього вони повинні:

  • перейти до App Store/Play Market;
  • знайти додаток;
  • натиснути на встановлення;
  • прийняти дозволи;
  • дочекатись закінчення завантаження;
  • запустити додаток.

На кожному з цих кроків можна втратити 20% потенційних користувачів.

Таким чином, додаток стикається зі слідуючими факторами: мільйони інших додатків у тому ж магазині, громіздкий процес встановлення і користувачі, які проводять практично увесь свій час за використанням лише десяти додатків.

Крім того, створення нативного додатку досить вартісна робота. Якщо воно не є гібридним, то знадобиться створювати дві версії: одну під iOS і другу під Android. Враховуючи той факт, що більшість додатків втрачають 77% користувачів протягом 3 днів, варто подумати двічі навіть про створення одного, не кажучи вже про обидві версії.

Звичайно, у найпопулярніших додатків справи йдуть краще, але навіть кращі 100 додатків втрачають майже половину користувачів у перші 3 дні після встановлення.

Таким чином, напрошується запитання…

Яку користь приносить додаток?

Коли я заходжу на LinkedIn через телефон, завжди з’являється банер з запитанням, чи хочу я встановити їхній мобільний додаток. Те ж саме стосується Medium та багатьох інших сайтів. Зазвичай вони не надають можливості відхилити цю пропозицію один раз і назавжди.

Одначе немає змісту завантажувати мобільний додаток, якщо досвід з мобільним сайтом досить хороший, а наявність додатку не привносить додаткових переваг. Здається, наче у деяких сайтів є додаток тому, що він є у всіх.

Коли потенційні користувачі не бачать абсолютно ніякої цінності у додатку, їх буде складно запевнити навіть завантажити його.

Тому:

Чому б просто не оптимізувати мобільний досвід для веб-сайту?

Все більше користувачів використовують мобільний пристрій, і все більше число цих же користувачів використовують тільки їх. Таким чином, потрібно переконатись, що сайт забезпечує хороший користувацький досвід на мобільному девайсі.

А що, якщо можна перетворити цей мобільний досвід на подібний роботі у додатку? Це цілком здійсненно!

Стів Джобс випередив час

Джобс не використовував термін “прогресивні веб-додатки”, але концепція, котру він описав ще у 2007 році, заключалась саме у цьому: додатки доставляються через мережу. І їх можна почати створювати вже сьогодні.

Будь який веб-сайт може бути прогресивним веб-додатком

Прогресивний веб-додаток (Progressive Web App – PWA) – це просто веб-сайт з певними додатковими функціями. Це означає, що практично будь який сайт може стати PWA. Для цього потрібно додати лише дві функції: сервіс-воркер і файл manifest.json.

Сервіс-воркер – це файл на JavaScript, котрий дозволяє веб-сайту працювати в автономному режимі. Він діє як проксі-сервер між браузером і мережею та може перехоплювати і обслуговувати користувацькі відповіді.

Навіть знаходячись в автономному режимі, користувач все одно матиме змогу надсилати запит на веб-сайт, а веб-сайт може відповісти, наприклад, кешованою відповіддю.

Припустимо, у вас є додаток, котрий редагує документ на віддаленому сервері. В автономному режимі він може локально зберігати запити на редагування та надсилати їх на сервер при підключенні до мережі.

Таким чином, веб-сайт може представляти користувацький досвід, що подібний роботі в додатку, позбавляючи від необхідності створювати повноцінний нативний додаток.

У файлі manifest.json перераховані іконки, які використовує додаток, його стартовий URL і орієнтація екрану.

З технічної точки зору, обслуговування сайту по HTTPS, наявність сервіс-воркера і файлу manifest.json – це все, що потрібно для перетворення веб-сайту на PWA.

На нинішній момент PWA не призначені для заміни нативних додатків, але я вважаю, що врешті решт це станеться.

Зворотного шляху вже немає

PWA має велику кількість переваг в порівнянні з нативними додатками. Якщо у вас є веб-сайт, оптимізований для мобільних пристроїв, ви можете з легкістю перетворити його на додаток. І вам не знадобиться створювати окремі додатки для iOS та Android.

Оскільки технічно додаток є просто веб-сайтом, його можна знайти через Google. Для того, щоб встановити його, достатньо просто URL, що позбавляє від необхідності проходити процес встановлення в магазині і захламляти пристрій десятками мегабайтів коду. PWA створюється тільки за допомогою HTML, CSS и JavaScript, що забезпечує його швидкість та легкість.

Крім того, користувачам не доведеться встановлювати оновлення. При появі нової версії додатку ви просто розгортаєте її на веб-сервері, і при наступному відвідуванні користувачі отримають оновлення автоматично.  

Однак нова епоха ще не настала

PWA мають практично всі функції нативних додатків і можуть замінити більшість з них. Це звучить іронічно, але iOS, платформа компанії, співзасновник якої вперше представив ідею PWA, в цьому плані залишається позаду інших.

Android значно краще підтримує PWA і стрімко розвивається, тоді як підтримка на iOS обмежена і непослідовна. Однак, не дивлячись на те, що Apple надає перевагу замовчуванню цього факту, iOS уже досягла значних покращень останнім часом і продовжує шлях вперед.

Залишити відповідь