клавіатура

Навігація за допомогою клавіатури

Hello, World, друзі! В цілому, коли мова заходить про комп’ютерну навігацію, люди розділяються на два табори: на тих, хто використовує мишу та не розуміє, для чого замість цього щось натискати на клавіатурі, та тих, хто пізнав істину та надає перевагу якомога частішому використанню клавіатури.

Використання клавіатури значно пришвидшить роботу, коли ви звикнете до неї

У використанні миші немає нічого поганого, проте, якщо ви знаєте, що робите, то клавіатура, безперечно, є більш швидким варіантом.

Розглянемо один із найпростіших прикладів, який, ймовірно, буде зрозумілим усім: замість того, щоб тягнути руку до миші, клацати правою клавішею, потім шукати потрібний пункт меню з мільйона варіантів вибору, можна просто натиснути Ctrl+C/Ctrl+V.

Практично всі використовують цю комбінацію, навіть люди не з ІТ-сфери.

І це лише верхівка айсбергу.

Більшості людей все ще потрібна миша, аби виділити текст (замість використання Ctrl+Shift+стрілки або Shift+End/Home).

Багато хто використовує Backspace для видалення помилок при друку замість того, щоб натиснути Ctrl+Backspace та передрукувати усе слово, та мишу, щоб перемикатись між активними вікнами замість Alt+Tab.

Складно пояснити людям, що щось настільки просте, як використання миші, потребує велику кількість часу, оскільки багато хто навіть не помічають цього.

Здається, що процес відбувається досить швидко, але я можу гарантувати, що щоденно таким чином втрачається година або навіть більше. Невже ви не хочете провести цей час іншим чином, наприклад розслабитись або виконати більше роботи?

Кожен раз, коли ви тягнетесь до миші, ви втрачаєте приблизно 10-20 секунд, вириваючись при цьому зі свого робочого процесу.

Навігація текстом за допомогою клавіатури

Дивно, та більшість людей не використовують базові параметри за змовчанням, які надає комп’ютер. 

То ж розглянемо ефективну навігацію текстом.

Практично у кожному текстовому редакторі можна використовувати ці прості команди, які допомагають економити ваш час:

  • Ctrl+Backspace/Ctrl+Delete видаляє слово, яке знаходиться зліва або справа, позбавляючи від необхідності видаляти кожну букву окремо за допомогою Backspace.
  • За допомогою Shift і клавіш зі стрілками можна виділяти текст з клавіатури. Додайте до них Ctrl і ви зможете вибирати слова цілком. Використовуючи Shift і Home/End, можна вибирати цілий рядок, а без допомоги Shift – перейти в кінець або початок рядка. Таким чином, ви можете натиснути Home+Shift+End+Backspace і увесь рядок зникне за секунду.
  • У багатьох текстових редакторах за допомогою такої команди, як Ctrl+стрілка вгору, можна переходити до попереднього абзацу. Використовуючи цю комбінацію, ви набагато швидше переміщуєтесь по тексту, ніж просто використовуючи стрілку вгору. Аналогічно працює комбінація Ctrl+стрілка вниз, тільки переміщення курсору здійснюється не вгору, а вниз, на наступний абзац.
  • Ctrl+F дозволяє виконувати пошук слів на сторінці, а також швидко переходити до певної частини веб-сайту або великого документу, якщо ви знаєте, що саме потрібно знайти. У більшості програм за допомогою Ctrl+H можна замінювати цілі вирази або слова.
  • Ctrl+Home/End дозволяє перейти на початок/кінець документу, що дуже корисно, коли вам потрібно повернутись, щоб виправити речення або щось ще, а потім продовжити запис у кінці документу.

Навігація у браузері (для початківців)

Практично усі використовують мишу для роботи у браузері, однак мало хто знає, що можна використовувати Ctrl+L або F6 для переходу до рядка пошуку/URL та введення URL-адреси веб-сайту і повертатись назад повторним натисканням вищезгаданих комбінацій.

  • Ctrl+T відкриває нову вкладку.
  • Ctrl+W або Ctrl+F4 закриває поточну вкладку.
  • Ctrl+клавиші 1-8 можна використовувати для циклічного перемикання між відкритими вкладками (відповідно 1-8 – це номер відкритої вкладки по порядку), а Ctrl+9 – для переходу до останньої відкритої вкладки справа.
  • Ctrl+PageUp/PageDown або Ctrl+Tab використовується для циклічного перебору відкритих вкладок, а за допомогою PageUp/PageDown можна прокручувати сторінку.
  • До речі про прокрутку сторінки: виконати прокрутку вниз можна просто натиснувши клавішу пробілу, що є найбільш зручним способом.
  • Ctrl+R перезавантажує сторінку. Те ж саме робить і клавіша F5, а якщо вам треба повністю перезавантажити сторінку, оновивши при цьому кеш сторінки, то можна скористатись комбінацією клавіш Ctrl+F5.
  • Адресний рядок також є пошуковим рядком. Якщо ви досі вводите www.google.com у адресний рядок, а потім тягнетесь до миші, клацаєте на відкритому рядку пошуку і вводите потрібний пошуковий запит, то ви динозавр. Перестаньте так робити.

Навігація по браузеру (для просунутих)

Для цього вам знадобиться встановити плагін Vimium (для Chrome), і це найкращий винахід людства після нарізного хліба.

Він дозволяє переміщуватись по сторінці, виконувати прокручування та пошук, а також натискати на посилання без допомоги миші.

Якщо ви знаєте, як працюють гарячі клавіші у таких середовищах розробки, як VS/VSCode/JetBrains, то цей процес буде для вас простим, якщо ж ні, то освоїтись можна доволі легко.

Якщо вам коли-небудь доводилось працювати у Visual Studio, то ви знаєте, що при використанні такої комбінації клавіш, як «Ctrl+KD», ви спочатку натискаєте Ctrl, утримуючи його, натискаєте K, потім D, і ваш код файно форматується. Майже усі функції в більшості програм оснащені клавішами виклику.

У Vimium ви просто натискаєте F, і сторінка відображається наступним чином

Після цього ви можете просто відкривати бажане посилання за допомогою вказаної комбінації клавіш.

Є й інші чудові клавіші виклику, проте я вказав ті, котрі сам використовую найчастіше (включаючи розділ для початківців).

Ще один варіант: за допомогою j/k можна плавно прокручувати сторінку вгору і вниз, що дуже зручно, оскільки пробіл робить прокручування надто швидким.

Провідник Windows працює як веб-браузер

Цікавий факт, який не знають багато користувачів, полягає у тому, що провідником Windows також можна керувати за допомогою клавіатури.

  • Win+E відкриває провідник.
  • За допомогою Ctrl+L можна перейти до рядка URL і почати друкувати адресу.
  • Використовуючи Tab, Shift і стрілки, можна вибирати і видаляти файли, а за допомогою F2 перейменовувати їх.

Настав час стати майстром консолі

Я не знаю, чи мали ви нагоду коли-небудь спостерігати за роботою майстрів консолі, тих людей, які кажуть щось на кшталт: «Просто використовуй cd для цієї папки та запусти build.ps1, і помилки будуть зневаджені».

Вони не зовсім розуміють, чому це звучить дивно для багатьох людей, навіть закоренілих розробників. Тобто, якщо ви не переходите у цю папку за допомогою cd, то як ви взагалі працюєте?

Конвеєр – це не те, за допомогою чого збирають вироби, а те, що використовується для зв’язку команд.

Звичайно, у Git є кілька редакторів графічного інтерфейсу, але для чого вони вам? Просто відкрийте PowerShell або cmd, введіть git commit і не забудьте додати коментар до коміту, наприклад «помилку виправлено».

Заключення

Проста істина про життя в цілому та про використання клавіатури полягає в наступному: ваші слова не змінять чию-небудь думку. 

Якщо ви дочитали до кінця, то справа не в моїх словах, а у тому, що ви вже бачили, як хтось майстерно працює на клавіатурі, і зрозуміли, наскільки швидким може бути цей процес.

Вам просто було цікаво, а я вказав вам шлях. Однак на цьому наша подорож не закінчується.

Залишити відповідь