Процес створення штучного інтелекту на перший погляд здається надто складним процесом. Спостерігаючи за існуючими прикладами штучного інтелекту можна зрозуміти, що створювати цікаві програми з використанням ШІ можна.
Та головне питання, яке постає перед програмістом – це яку мову програмування обрати для програмування штучного інтелекту.
Історичний екскурс
Аби зрозуміти, чому саме такий вибір мов програмування, давайте звернемось до історії розвитку штучного інтелекту.
У 1961 році у США було створено Unimate – перший промисловий робот, який випускається серійно. Unimate використовували в компанії General Motors для роботи на лініях виробництва.
Для виготовлення робота вчені використовували Assembler. Ця мова програмування складається з простих фраз, команд монітора та інструкцій, що не потребують пояснень.
Система штучного інтелекту Dendral була створена у 1965 році. Вона допомогла легко визначати молекулярну структуру органічних сполук. Ця система була написана на мові Lisp.
У 1966 році Джозеф Вайзенбаум створив Eliza – першу віртуальну співрозмовницю. Найбільш знаменита модель називалась доктор, бо вона відповідала на запитання у стилі психотерапевта.
Цей бот було реалізовано на основі співставлення зразків техніки. Перша версія Елізи була написана на мові програмування SLIP. Список обробки команд мови був розроблений самим Вайзенбауманом, проте пізніше одна з його версій була переписана на Lisp.
Перший мобільний робот, запрограмований на Lisp називався Shakey. За допомогою програми, прокладок і датчиків Shakey рухався, вмикав і вимикав світло, піднімався вверх і спускався вниз, відчиняв і зачиняв двері, штовхав предмети та рухав речі. Пересувався Shakey зі швидкістю 5 км/год.
Впродовж наступних років світ побачив багато дивних та цікавих винаходів – робот-сторож, OmniBot, безпілотник Predator, Furby, Aibo робот-пес і Honda Asimo. Ці невеликі моменти запустили цілий механізм створення штучного інтелекту.
Нині ми маємо на вибір декілька мов програмування, які дозволяють створювати штучний інтелект.
Lisp
Перша комп’ютерна мова, яка використовувалась для програмування штучного інтелекту називається Lisp, яка є досить гнучкою та містить в собі широкий набір функціональних можливостей (таких як прототипування та макроси), що є неодмінним атрибутом успішного створення інтелектуального машинного потенціалу.
Lisp – це мова програмування, яка перетворює складні завдання в прості. Потужна система, об’єктна орієнтованість робить Lisp одним із найпопулярніших засобів для створення штучного інтелекту.
Java
Основними перевагами цієї багатофункціональної мови програмування є прозорість та зручний супровід.
Ще однією перевагою мови програмування Java є універсальність і якщо ти новачок, то тебе неодмінно буде тішити той факт, що існує безліч відео-уроків в інтернеті, що зробить твоє навчання легшим та ефективнішим.
Основними особливостями Java є легке відлагодженння, хороша взаємодія з користувачем, простота роботи з великими об’ємами даних та масштабними проектами. Проекти, створені за допомогою Java, мають простий та привабливий інтерфейс.
Prolog
Ця інтерактивна символічна мова програмування популярна для проектів, які потребують логіки. Маючи потужну та гнучку основу вона широко застосовується для програмування нон-чисельних обчислень (Non-Numeric Computing), доведення теорем, обробки природньої мови, створення експертних систем та штучного інтелекту в цілому.
Prolog – це декларативна мова програмування з формальною логікою. Розробники штучного інтелекту цінують її за високий рівень абстракції, вбудований механізм пошуку, детермінізм та інші складні слова.
Python
Мова програмування Python широко використовується програмістами через її чисту граматику та синтаксис і приємного дизайну.
Різноманітні структури даних, велика кількість фреймворків тестування, співвідношення високого та низького рівнів програмування, які роблять Python однією з найпопулярніших мов програмування для штучного інтелекту.
